Magdalena Szummer

Magdalena Szummer urodziła się w 1930r. w rodzinie Hipolita Szummera i Euzebii z domu Bajadeckiej w Lublińcu, do którego rodzina Summerów – sprowadziła się z Częstochowy dwa lata wcześniej. Ojciec Magdy był miejskim lekarzem, a także kierownikiem Szpitala Lecznicy Braci Seltenów w Lublińcu.


Hipolit Tytus Szummer


Magdalena Szummer w białym stroju, z kokardą we włosach, z ojcem Hipolitem
oraz braćmi: Rudolfem, Andrzejem i Maciejem

Magdalena Szummer aż do wybuchu II wojny światowej uczęszczała do Szkoły Powszechnej nr 2 w Lublińcu (jednym z jej wychowawców był pan Henryk Dryś). Jak wspomina pani Magdalena, ze szkoły powszechnej zapamiętała: „drewniane ławki, w których dzieci siedziały czwórkami, z oparciami i z otworami na kałamarze oraz boisko szkolne wysypane czarnym żwirem, na którym dzieci przewracały się podczas zajęć i zabaw, zdzierając na czarno kolana”.


Od 1935r. budynek Szkoły Powszechnej nr 2 w Lublińcu,
do której uczęszczała Magda Szummer

Początkowo rodzina mieszkała w kamienicy przy ulicy Damrota 1, zaś od 1936r. w wybudowanej przez dziadka Magdy pana Józefa Bajdeckiego willi przy ulicy Sobieskiego.


Rodzina Szummerów przed budującą się kamienicą
w białym stroju Magdalena Szummer

W sierpniu 1939r. rodzina Szummerów wyjechała na wakacje na Podlasie – do Janowa Podlaskiego, skąd pochodził ojciec Hipolita. Tam spędzali nie tylko letnie dni, ale każdą wolną chwilę. Szummerowie od wielu pokoleń bowiem, posiadali tam młyn zwany „Zaborek” i gospodarstwo rolne. Jednak już w grudniu cała rodzina zamieszkała w Częstochowie u dziadków Magdy – ze strony matki Euzebii.


Zaborek 1939r. babcia Julia Bajdecka z wnukami,
pierwsza od prawej wnuczka – Magdalena

Magdalena Szummer w czasie okupacji kontynuuje naukę na tajnych kompletach, zaś po jej ukończeniu uczy się w częstochowskim liceum. Jednak tutaj nie zdaje matury, gdyż w 1948r. przeprowadza się do Warszawy, gdzie po wojnie zamieszkała część rodziny, w tym matka Euzebia i tam Magda pisze egzamin dojrzałości w VI Liceum im. Rejtana.


Julia Bajdecka z córką Euzebią Szummer,
babcia i mama Magdaleny Szummer – w Warszawie początek lat 50-tych

Po skończonej szkole średniej Magdalena Szummer – postanawia studiować filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak równocześnie interesuje ją historia, socjologia a także historia sztuki. W sumie uczy się na UW aż do 1960r. – jednak nie kończy napisaniem pracy magisterskiej – żadnego ze studiowanych kierunków.

Pod koniec lat 50-tych Magdalena wówczas już Patkowska (ma dwójkę dzieci) zakochuje się w starszym od siebie o 8 lat – Wojciechu Fangorze (w artyście malarzu, fotografie, astronomie, współtwórcy polskiej szkoły plakatu), który pracował wówczas w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wraz z nim w 1961r. wyjeżdża z Polski. Mieszkają początkowo we Wiedniu, następnie Paryżu, Berlinie Zachodnim i Londynie. W październiku 1965r. Magdalena i Wojciech Fangor biorą w Warszawie ślub (klika miesięcy wcześniej Fangor otrzymuje rozwód z Krystyną Machnicką).


Magdalena i Wojciech Fangorowie w Paryżu (1964r)

W 1966r. Wojciech Fangor otrzymuje pracę na Uniwersytecie Fairleigh Dickinson w Madison (New Jersey) w Stanach Zjednoczonych –  jako profesor malarstwa, gdzie będzie pracował do 1983 roku. wraz z nim do USA wyjeżdża Magdalena Szummer Fangor. Będą tam mieszkać (z małymi przerwami) do 1999r. Wtedy też, po wyemigrowaniu do USA Magdalena Szummer – zaczęła się pisać Shummer (ze względu na wymowę i pisownię)


Magdalena Shummer Fangor, w środku,
po prawej mąż Wojciech, po lewej jego siostra Hanna
w pracowni w Madison około 1968r


Państwo Fangorowie w Nowym Jorku w 1988r.

Pod koniec XX wieku Fangorowie wracają do Polski, gdzie ostatecznie zamieszkują w młynie w Błędowie (60 km od Warszawy), który adoptują na mieszkanie i pracownię. W 2015r. zmarł Wojciech Fangor.

Magdalena (podpisuje się dzisiaj Shummer-Fangor) początkowo towarzyszy mężowi podczas kolejnych etapów artystycznej kariery, jednak swoje pierwsze prace malarskie stworzyła na początku lat 60. XX wieku w pracowni Wojciecha Fangora, a po raz pierwszy miała możliwość zaprezentować je w Galerie Naifs et Primitifis w Paryżu w 1963 roku, tam też udało się jej sprzedać pierwsze swoje obrazy.


Magdalena i Wojciech Fangor w paryskiej pracowni w 1964r.

Swoje prace wystawiała w wielu galeriach, a na początku lat 80-tych przez kilkanaście lat współpracowała z nowojorską Mabel’s Gallery Folk Art.


Magdalena Shummer Fangor – w pracowni w Summit w Nowym Jorku – 1974r.

Magdalena Shummer Fangor jest artystką intuicyjną. Maluje głównie farbą olejną na płycie pilśniowej w stylu jak sama mówi „poetyckiego realizmu” (realizmem magicznym). Na jej obrazach najczęściej pojawiają się kwietne bukiety w wazonach, zwierzęta (zarówno te domowe jak i egzotyczne), krajobrazy, martwa natura. Tworzy także portrety.


Praca Magdaleny Shummer Fangor – Kwiaty w chińskiej wazie


Praca Magdaleny Shummer Fangor – Kot na pustyni

Praca Magdaleny Shummer Fangor – Obłaskiwanie węża

Jej znakiem firmowym są też blaszane wycinanki przedstawiające przeróżne zwierzęta w naturalnej scenerii, warzywa czy kwiaty.


Praca Magdaleny Shummer Fangor – Mysz, wycinanka z blachy


Praca Magdaleny Shummer Fangor – Mandryl, wycinanka z blachy

Jednym z wielu hobby, którym zajmuje się pani Magdalena – jest kolekcjonowanie wyciskaczek do pomarańczy, których zgromadziła ponad 300.


Magdalena Shummer Fangor w pracowni w Błędowie

Mimo swojego wieku – artystka nadal tworzy i maluje. W tym roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę jej poświęconą –  „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”.


Magdalena Shummer Fangor

Film o wystawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
i o twórczości artystki

Na podstawie:
https://archiwum.artmuseum.pl/pl/archiwum/archiwum-wojciecha-fangora/3279
https://101projekt.pl/index.php?id_artist=112&controller=artist&id_lang=1

Malarska pogoda ducha. 10 ciekawych faktów o Magdalenie Shummer-Fangor

Malarki warszawskie


https://zwierciadlo.pl/lifestyle/531476,1,tworzywo-do-zycia-odwiedzilismy-dom-wojciecha-fangora-i-jego-zony-magdaleny.read
https://www.czczaplinski.com/post/portret-z-histori%C4%85-wojciech-fangor
Kronika rodzinna – Marek Szummer