Strona tytułowa II tomu dzieła Zimmermmana
Co napisał Zimmermman o powstaniu naszego miasta? Sebastian Ziółek, lubliniecki historyk, tak przetłumaczył zapis autora: „Książę Władysław, jak wynika z zapisków w księgach kościelnych, miał w 1272 roku wybudować w lesie małą kaplicę, aby odprawiać tam nabożeństwa po zakończonych polowaniach oraz przekazał środki na utrzymanie w niej jednego prepozyta i czterech wikariuszy.” I tyle. Jak można wywnioskować z tekstu – w 1272r. Władysław I Opolski, nie założył miasta. W miejscu gdzie dzisiaj znajduje się Lubliniec powstać miała, za jego sprawą tylko kaplica, chociaż nie mogła być bardzo mała, skoro miało przy niej funkcjonować aż 5 księży/zakonników. Zapewne więc obok samej kaplicy zbudowano jeszcze jakiś budynek mieszkalny, lub klasztor pustelniczy. O nim wspomina późniejszy historyk niemiecki Gustav Adolf Stenzel w swojej pracy z 1839r. „Scriptores rerum silesiacarum oder Sammlung schlesischer Geschichtschreiber„. Znów posłużę się tłumaczeniem pana Ziółka: „Wydaje się, że w tym czasie nie było na Śląsku klasztorów pustelniczych, ale byli pojedynczy pustelnicy. Klasztor pustelników w Lublińcu został założony w 1272r., a klasztor w Wiese w 1388r„.
Epitafium księcia Władysława w kościele klasztornym w Rudach Wielkich
Wśród zebranych przez Józefa Lompę legend, znajduje się taka, która podaje, że w okolicach Lublińca stał zamek na dużo wcześniej niż powstała kaplica ufundowana przez Władysława Opolskiego. Miał on istnieć już w czasie najazdu Mongołów na Śląsk w 1241r.
Z kolei jeden z pierwszych lokalnych badaczy historii miasta – Bruno Gogolin zapisał, że miasto miał założyć w 1248r. biskup wrocławski Tomasz I, (po śmierci Henryka Pobożnego w 1241r. biskup Tomasz, był jedną z najważniejszych osób na Śląsku i najprawdopodobniej współrządził z wdową księżną Anną Przemyślidką)
Herb Tomasz I – biskupa wrocławskiego
Być może jeszcze kiedyś odnajdą się jakieś źródła mówiące o początku naszego miasta. Tymczasem pozostaje nam – data 1272r. jako rok w którym o Lublińcu świat usłyszał. Na poły legendarna, na poły historyczna. Na pewno jednak nie była to data założenia samego miasta, tylko jak piszą historycy – budowy w miejscu dzisiejszego Lublińca, kaplicy leśnej, może eremu/czy klasztoru, a może i nawet domku myśliwskiego.
Kiedy zatem lokowano nasze miasto? Niestety tu także nie ma zgodności. Wiele wskazuje na to, że w czasie panowania syna Władysława I Opolskiego, księcia Boleslawa I, który tą ziemią władał w latach 1281-1311 (za monografią Lublińca z 2022r.). Jak pisze pan Olgierd Kniejski z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że lokacji miasta dokonano na prawie flamandzkim (jednak dokument, który potwierdza istnienie wójta dziedzicznego pochodzi dopiero z 1361r.). Także Zimmerman skłania się do tego, że miasto lokował książę Bolesław, pisząc: „Jego syn Bolko I opolski (1288–1313) zbudował miasto i nadał mu przywilej, według którego miasto miało prawo warzenia piwa w promieniu mili”. Podobnego zdania jest autor wydanej w 1864r. książki „Topographisches Handbuch von Oberschlesien. Erste Hälfte” urzędnik wrocławski – Felix Triest, który zamieścił taki wpis: „(…)Syn Bolko wkrótce założył miasto i nadał mu przywilej prawa do warzenia piwa w obrębie mili”. Za Knie i Triestem – w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich (tom V z 1884r) – pojawił się następujący wpis: „Około r. 1272 książę Władysław Opolski kazał podobno, po odbytem polowaniu, wznieść kaplicę na miejscu gdzie dziś miasto Lubliniec leży, wówczas śród borów i lasów położonem. Syn jego Bolesław założył tu miasto.”
Warto jeszcze na koniec wspomnieć jak mogło wyglądać założenie miasta. Proces ten opisuje pan Kniejski, którego zacytuję: „Po otrzymaniu od księcia dokumentu lokacyjnego, zasadźca Lublińca wraz z mierniczym wybrali wówczas najdogodniejsze miejsce i zaczęli wytyczać obszar nowopowstałego miasta. Wytyczono zapewne prostokątny rynek z miejscem na ratusz i wagę miejską, uliczki biegnące od narożników rynku, przy których pracować mieli rzemieślnicy oraz wytyczono działkę pod budowę kościoła parafialnego(…) Z biegiem lat miasto miało zostało prawdopodobnie obwarowane ziemno-drewnianymi murami obronnymi oraz wybudowano bramy i wykopano fosę”. Oczywiście do takiego powstającego miasta trzeba było jeszcze sprowadzić osadników. Tym także zajmował się zasadźca, który po wywiązaniu się z tej roli zostawał wójtem w zakładanej przez siebie osadzie.Skąd mogli pochodzić pierwsi lubliniczanie? Być może z Europy Zachodniej, Niemiec, Flandrii czy Walonii, a może z Lubina, z którym związana jest jedna z teorii o pochodzeniu nazwy miasta. Co niezwykłe, gdyby tak było, pierwszymi lubliniczninami byliby mieszkańcy Lubina, których potomek Friedrich Albert Zimmermann podarował Lublińcowi historię jego powstania.
Na podstawie:
Lubliniec, z dziejów miasta na Górnym Śląsku – Jan Fikus
Jak to się zaczęło, czyli rok 1272 – Sebasian Ziółek, Ziemia Lubliniecka nr 1 z 2022
Lubliniec 750 lat historii miasta i mieszkańców, Wśród legend i podań – Olgierd Kniejski 2022r.
Piotr Kalinowski i Olgierd Kniejski „Tajemnice Lublinieckiego Herbu”, 2012
Gość Niedzielny – 1924 nr 8
Klasztor Cysterek w Łubnicach nad Prosną – Gerard Kucharski
W obronie uwięzionego biskupa wrocławskiego Tomasza I w 1256r.
Wikipedia
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych Krajów Słowiańskich, Warszawa 1884r.