Toszek w 2023 roku
Urodził się 3 lipca 1899 roku, w rodzinie żydowskiej w pobliskim Toszku. Rodzicami byli Bernhard Guttmann, który był miejscowym kupcem i właścicielem hotelu, oraz matka Dorothe’a Guttmann z domu Weissenberg.
Tablica pamiątkowa wisi w honorowym miejscu na Zamku w Toszku
Gdy miał 3 lata, cała rodzina przeniosła się do Królewskiej Huty (Chorzowa). To tam napisał maturę i jeszcze w ostatnim roku nauki podjął się pracy jako wolontariusz w lokalnym szpitalu górniczym, aby zdobyć doświadczenie przed planowanymi studiami medycznymi.
Tablica pamiątkowa na szpitalu w Chorzowie
Śmierć sparaliżowanego po wypadku pacjenta, którym się opiekował, wywarła wielki wpływ na jego dalsze życie.
Zdjęcie poglądowe: Giennadij Dobrov. Nieznany Żołnierz
Studia rozpoczął w 1918 roku we Wrocławiu, a następnie przeniósł się na uczelnię we Freiburgu. W 1927 roku ożenił się ze swoją przyjaciółką z okresu studiów Elsą Samuel. Dwa lata później urodził im się syn Denis, a w 1933 córka Eva. W 1928 roku podjął pracę jako neurochirurg w liczącej 300 łóżek klinice psychiatrycznej Uniwersytetu w Hamburgu. Tam pracował i specjalizował się pod kierunkiem światowej sławy wrocławskiego neurologa i kierownika kliniki w Hamburgu Otfrida Foerstera (między innymi lekarza Lenina).
Otfrid Foerster (1873-1941)
W rok później został jego asystentem i przewidywany był na następcę na stanowisku szefa kliniki. Na podstawie publikacji naukowej z zakresu neurologii, dr Guttmann habilitował się na Uniwersytecie Wrocławskim w 1930 roku, gdzie następnie prowadził wykłady z neurologii, równocześnie pracując jako Główny Lekarz Wenzel-Hancke-Krankenhaus we Wrocławiu.
W 1933 roku wkrótce po dojściu do władzy narodowych socjalistów musiał opuścić „aryjski” od tej pory szpital i przenieść się do Szpitala Żydowskiego, gdyż wg nowego „prawa” nie mógł leczyć nie-Żydów. Po nocy kryształowej, kiedy prześladowania ludności żydowskiej przybrały na sile, podjął decyzję o opuszczeniu Niemiec.
Dr Ludwig Guttmann drugi z lewej. Obok jego „mistrz” Otfrid Foerster.
Chociaż nie było to takie proste, ponieważ już wcześniej odebrano mu paszport. Dr Guttmann był już wtedy znanym i cenionym lekarzem, więc w 1939 roku na polecenie samego ministra spraw zagranicznych Niemiec, Joachima von Ribbentropa, dr Guttmann udał się do Portugalii w celu udzielenia pomocy lekarskiej przyjacielowi portugalskiego dyktatora, Antonio de Salazara. W drodze powrotnej dr Guttmann zatrzymał się w Londynie i tam dzięki pomocy Society for the Protection of Science and Learning (Towarzystwa Ochrony Nauki i Nauczania) uzyskał potrzebne dokumenty imigracyjne.
Szpital Nuffield Radcliffe Infirmary w Oxfordzie
W Wielkiej Brytanii początkowo, jako obywatel niemiecki, nie mógł praktykować i zajmował się jedynie pracą naukową. Następnie po ratyfikowaniu prawa wykonywania zawodu lekarza, pracował w klinice neurochirurgii w Nuffield Radcliffe Infirmary, a potem w Stoke Mandeville Hospital w Buckinghamshire. W 1944 powierzono mu zadanie stworzenia oddziału dla inwalidów wojennych z II wojny światowej dla których opracował nowatorskie metody rehabilitacji.
Dr Ludwig Guttmann
Guttmann uważał sport za sposób leczenia i rehabilitacji i 28 lipca 1948 roku zorganizował w Stoke Mandeville zawody dla weteranów wojennych w strzelaniu z łuku. Tę datę wybrał z premedytacją, ponieważ tego samego dnia otwierano letnie igrzyska olimpijskie w Londynie. Guttmann powiązał te zdarzenia dla rozgłosu, stając się tym samym inicjatorem igrzysk paraolimpijskich.. W efekcie w 1960 roku w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. W 1966 roku Dr Guttmann odszedł na emeryturę, a za swoje zasługi otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej brytyjskiej Elżbiety II.
Tony South, australijski łucznik, odbiera złoty medal igrzysk paraolimpijskich w Tel Awiwie (1968 r.) z rąk Ludwiga Guttmanna
Sir Ludwig Guttmann zmarł na atak serca w Aylesbury w 1980 roku.
O swojej pracy lekarskiej Sir Ludwig Guttmann mówił bardzo skromnie: „Gdybym miał wskazać największe osiągnięcie w mojej karierze medycznej, to byłoby nim wprowadzenie sportu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych”.
Na podstawie:
https://turystyka.toszek.pl/
https://journals.viamedica.pl/
https://wroclaw.wyborcza.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwig_Guttmann
https://kochamwroclaw.pl/
https://fotopolska.eu/
https://www.blipfoto.com/entry/2646072