Romuald Mędlewski

Romuald Mędlewski urodził się 7 lutego 1880r. w Jeżowej, najprawdopodobniej jako najstarszy syn –  Nikodema (miejscowego nauczyciela) i Florentyny z domu Smyłła. Ukończył 8 klasową szkołę ludową, a następnie uczy się budowy maszyn morskich (niestety nie wiadomo gdzie). Aktywnie działa na niwie sprawy polskiej. Jest członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Bytomiu (około 1903r). Z tego powodu przed wybuchem I wojny światowej uchodzić musi do Kongresówki (gdzie przebywa 3 lata).

Najprawdopodobniej około 1905r. Romuald Mędlewski bierze ślub z Efriedą z domu Scholz (1831.03.1882), a rok później w Chropaczowie –  8 września 1906r. na świat przychodzi jedyne dziecko Mędlewskich – Helena.

W 1915r. otrzymuje posadę w kierownika ruchu w „Lignoze Hetiengesellschaft” w Krywałdzie (Knurów). W fabryce pracować będzie najprawdopodobniej do 1923r.


Fabryka materiałów plastycznych w Krywałdzie

Nadal agituje w sprawie polskiej. W maju 1920r. zakłada w Krywałdzie gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (będzie w nim prezesował przez wiele lat, z przerwami aż do 1933r.).

Uczestnik Powstania Śląskiego i aktywny działacz Plebiscytowy. W czasie powstania zmusza dyrekcję fabryki do przekazania powstańcom materiałów wybuchowych. Pełni funkcję Komendanta Placu i Komisarza Obwodowego.

Przed domem Mędlewskich w Krywałdzie – 20 marca 1921r.
od prawej stoją: dwaj bracia Romualda – Nikodem i Wendelin
następnie żona Elfrieda i córka Helana (dwie kolejne osoby niepodpisane)

Zostaje członkiem I polskiego Wydziału Powiatowego w Rybniku, a następnie naczelnikiem komisarycznym gminy.

Za swoją działalność niepodległościową otrzymał: Krzyż do Wstęgi Śląskiej, Gwiazdę Śląską oraz Medal Niepodległości.


Gwiazda Śląska – jedno z odznaczeń, które otrzymał Romuald Mędlewski

W 1922r. zostaje wybrany z Narodowej Partii Robotniczej na posła do Sejmu Śląskiego I kadencji – funkcję tą pełni do 1929r. W 1923r. zostaje naczelnikiem urzędu okręgowego w Wilczej. Od 1927 do 1928r. jest naczelnikiem gminy Krywałd. W latach 1927-1930 członkiem kolegium katowickiego magistratu.


Członkowie Kolegium Magistratu w Katowicach
Romuald Mędlewski stoi  – trzeci od prawej strony w dolnym szeregu

Najprawdopodobniej w 1928r. przeprowadza się do Katowic, gdzie mieszka jego młodszy brat Dionizy Mędlewski, z którym zakłada spółkę handlową pod nazwą „Mędlewski & Co Ziemiopłody i Przetwory Młynarskie” przy ulicy Sokolskiej (brat wcześniej prowadził już tą spółkę jednak z Hassem”. Mieszka prawdopodobnie przy ulicy Jagielońskiej 1. W 1934r. decyduje się na odejście z firmy i otwiera przy ulicy Młyńskiej 2 – sklep z bronią.

Zaś w 1936r. oddział Warszawskiej Spółki Myśliwskiej – także pod tym samym adresem.


Po lewej kamienica przy ulicy Młyńskiej, gdzie Mędlewski prowadził swój sklep z bronią

Romuald Mędlewski jest zapalonym myśliwym i aktywnym członkiem Śląskiej Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w 1938r. pełni w niej funkcję sekretarza, a także łowczego.


Romuald Mędlewski

Podczas wojny Mędlewscy mieszkają w Katowicach. 24 października 1942r. umiera Elfrida.


Nekrolog Elfriedy Mędlewskiej

Wszystko wskazuje na to, że Romuald Mędlewski przeżył wojnę – gdyż znajdujemy jego nazwisko wśród członków Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w latach 1945-1948. Niestety na chwilę obecną nie znam daty śmierci Romualda Mędlewskiego.

Na podstawie:
Dzieje Miasta Rybnika
Kalendarz Myśliwski z 1938r.
Katolik Codzienny, 1923, R. 26, Nr. 140
Oberschlesische Zeitung, 1942, Jg. 74, Nr. 293
Materiały CAW
Materiały – Michał Czerwiński
Hufiec ZHP Lubliniec