Kazimierz Krzyszkowski

Krzyszkowski Kazimierz urodził się 24 lutego 1905r w Krzeszowicach w rodzinie Ludwika i Franciszki z domu Drożdziak.  Ojciec Ludwik pracował jako urzędnik skarbowy w Krakowie. Niestety nic nie wiadomo o dzieciństwie Kazimierza. Z zachowanych dokumentów dowiadujemy się, że uczył się Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Krakowie, które ukończył w 1926r. zdając egzamin dojrzałości.

Już we wrześniu 1926r. otrzymał nakaz pracy w Szkole Powszechnej w Lublińcu.


Szkoła Powszechna w Lublińcu, w której Kazimierz Krzyszkowski rozpoczął pracę w 1926r

Tam jako zadanie dodatkowe, podjął się opieki nad II Męską Drużyną Harcerską im. Adama Mickiewicza, był także członkiem Koła Przyjaciół Harcerzy. Od 15 lipca 1927r. uczestniczy w kursie harcerskim-instruktorskim na obozie harcerskim w Żywcu – któremu przewodzi Jan Drzyzga (ówczesny komendant Hufca ZHP Lubliniec). 13 września 1927r. wyjeżdża wraz harcerzami, jako opiekun ze strony szkoły –  na wycieczkę do Gdyni.


Uczestnicy wycieczki harcerskiej do Gdyni w 1927r.
Na zdjęciu Kazimierz Krzyszkowski, oraz jego przyszła żona Janina Rajczyk

Tą harcerską przygodę przerwa powołanie do służby wojskowej, którą odbywa od 3 września 1928r do maja 1929r. w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zaleszczykach, następnie zostaje skierowany na służbę do 44 pułku piechoty Strzelców Kresowych w Równem (w 1933r. zostaje mianowany podporucznikiem piechoty). Po powrocie do Lublińca, we wrześniu 1929r. – nie będzie się już angażował w harcerstwo. Za to zostanie opiekunem Koła Młodzieży Szkolnej LOPP, a także działających przy szkole drużyn jordanowskich, będzie organizował kursy modelarstwa lotniczego i aktywnie działać w Związku Strzeleckim.

Jako nauczyciel jest zatrudniony nie tylko w Szkole Powszechnej, ale także – popołudniami  w Szkole Dokształcającej – tam odpowiedzialny był za Przysposobienie Obronne.


Grono Pedagogiczne Szkoły Powszechnej w Lublińcu
pierwszy od lewej w drugim rzędzie – Kazimierz Krzyszkowski,
trzecia od prawej w dolnym rzędzie – Janina Rajczyk (późniejsza żona Krzyszkowskiego)

W 1932r. zostaje nauczycielem mianowanym. Od 1936r. kiedy to zostaje oddany do użytku nowy budynek szkolny – uczy w Szkole Powszechnej nr 2 w Lublińcu.

W 1935r. (lub w 1936r) Kazimierz Krzyszkowski żeni się z Janiną Rajczyk (także nauczycielką Szkoły Powszechnej w Lublińcu). Będą mieć syna Tadeusza.

30 sierpnia 1939r. Krzyszkowski zostaje powołany do wojska i zmobilizowany w 74 Górnośląskim Pułku Piechoty. 19 września zostaje internowany na Węgrzech. Następnie przez Turcję dostaje się do Syrii, gdzie 26 czerwca 1940r. otrzymuje przydział do Brygady Strzelców Karpackich. Oddelegowany do Legi Oficerskiej w Palestynie, a stamtąd w grudniu 1940r. r w ramach I kompani wyjechał do Egiptu, gdzie stacjonował w Abukirze. W Afryce zadaniem jego jednostki była ochrona lotnisk RAF-u. Po rozwiązaniu Legii – został wcielony do Armii Brytyjskiej i przydzielony do pracy w obozach dla jeńców włoskich w Kongo, Ugandzie i Tanganice. Latem 1946r. wrócił do Armii Polskiej na Zachodzie do II Korpusu we Włoszech, a następnie do Anglii, gdzie przez kilka tygodni uczył w polskiej szkole – języka angielskiego. W grudniu 1946r. wyjechał do Polski.

Za swoją służbę podczas II wojny światowej został odznaczony: Gwiazdą Afryki, Gwiazdą Italii, a także Medalem Wojska.

Po wojnie nie wrócił już na Śląsk. Zamieszkał na Warmii, gdzie poznał Jadwigę Jastrzębską z którą związał się. Wrócił do zawodu nauczyciela i uczył do 1965r. w wiejskich szkołach: w Cierzpiętach(w gminie Piecki) i Kwiku (w gminie Pisz).


Kazimierz Krzyszkowski wśród uczniów szkoły w Cierzpiętach (z tyłu widać budynek szkoły)

Następnie Krzyszkowski wraz z Jadwigą i córkami – przeprowadza się do Orzysza. W Orzyszu uczy w Szkole Podstawowej nr 1 (jako nauczyciel dla osób dorosłych), a także w miejscowym Liceum gdzie naucza języka niemieckiego. Dodatkowo dorabia w Klubie Garnizonowym, gdzie uczy żołnierzy stacjonujących w Orzyszu języka angielskiego.

Kazimierz Krzyszkowski zmarł w 20 maja 1973r. i został pochowany na cmentarzu komunalnym (starym) w Orzyszu.

 

Na podstawie:
Biogram – Kazimierz Krzyszkowski
Materiały prywatne  – Irena Kojro
Kronika Szkoły Powszechnej w Lublińcu
Szkolnictwo w województwie śląskim : przedszkola, szkoły wszelakiego typu, nauczycielstwo : opracowane na podstawie urzędowych materjałów i innych źródeł