Ernest Mendrela urodził się 26 grudnia 1909 r. w miejscowości Staniszcze Wielkie (obecnie gmina Kolonowskie) w rodzinie Józefa (kolejarza) i Marii z domu Gawliczek. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Fosowskiem. Po pierwszej wojnie i po Plebiscycie, rodzina czując się polskimi patriotami, ale także bojąc się szykan ze strony władz Niemieckich – starszy brat Ernesta – Józef, brał udział w Powstaniach Śląskich, przeniosła się do Lublińca i zamieszkała przy dworcu kolejowym.
Ernest pochodził z wielodzietnej rodziny(10 dzieci) więc od najmłodszych lat pomagał rodzicom. Biegał na perony i dostarczał podróżnym gazety, napoje i kiełbaski. Lubił sport i w wolnym czasie trenował biegi. Podczas treningów często przywiązywał obciążenie na nóg by osiągać lepsze rezultaty.
Dworzec kolejowy w Lublińcu w okresie międzywojennym
Już od młodości należał do Koła Sportowego przy Stowarzyszeniu Młodzieży Katolickiej działającej w parafii św. Mikołaja (którego ojciec był do 1934 przewodniczącym). Był najlepszym biegaczem Lublińca w okresie międzywojennym.
Ernest Mendrela z nr 1 na starcie biegu ulicznego w Lublińcu
Ernest Mendrela na finiszu jednego z biegów w Lublińcu (wbiega jako drugi)
Specjalizował się w biegach długich na 3km i 1,5 km. Katowicki dwutygodnik sportowy „Na Straży” zaliczył go do najbardziej obiecujących biegaczy województwa śląskiego. W jednym z biegów w Katowicach, który wygrał Janusz Kusociński, Ernest Mendrela zajął 12 miejsce. W 1936r. zdobył III miejsce w biegu o Mistrzostwo Śląska Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSMM) na dystansie 3 km. (z czasem 10.12).
Ernest Mendrela podczas biegów rozgrywanych ulicami miasta Lublińca
Startował także z powodzeniem w biegał przełajowych o długości około 5 km. W 1931r. podczas Mistrzostw Śląska SMP zajął II miejsce.
Ernest Mendrela był jednak sportowcem wszechstronnym z powodzeniem brał udział w zawodach na krótkich dystansach a nawet rzucał kulą i dyskiem.
Dekoracje zwycięzców po biegach w Lublińcu z udziałem Ernesta Mendreli
Czas wojny okrutnie obszedł się z rodziną Mendreli. Jego starszy brat Józef (Powstaniec Śląski) zginął zamordowany przez Niemców w grudniu 1939r w okolicach Rawicza, zaś ojciec, także Józef, został pobity przez Niemców, za to że nie chciał podpisać Volkslity i po tym wydarzeniu w niedługim czasie zmarł.
Po wojnie Ernest Mendrela pracował w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego, gdzie był głównym księgowym. Był ojcem sześciorga dzieci. Zawsze prowadził zdrowy tryb życia.
Ernest Mendrela
Zmarł 20 września 1998 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Lublińcu.
Informacje – Krystyna Mendrela
Katolik Polski, 1931, R. 7, nr 204
Polonia, 1931, R. 8, nr 2485
Katolik Polski, 1931, R. 7, nr 100
Katolik, 1936, R. 70, nr 138