Augustyn Klimek urodził się 12 sierpnia 1887 w Rotthausen (dziś dzielnica Gelsenkirchen) gdzie rodzina wyjechała z rodzinnej Czernicy (powiat rybnicki) za pracą. Ojciec Jan – pracował na kopalni. W 1889r. Klimkowie wrócili na Śląsk i zamieszkali w Książenicach. W czasie Powstań Śląskich podobnie jak brat Ludwik brał udział w Powstaniach Śląskich.
W 1922r. August Klimek (być może wraz z bratem Ludwikiem)
przyjechał do Lublińca, gdzie najpierw
wszedł w skład spółki prowadzącej sklep konfekcyjny po Hermanie Tichauerze znajdującym się w kamienicy w lublinieckim rynku pod numerem 8.
Sklep Hermana Tichauera – Rynek 8
Najprawdopodobniej wraz z bratem wykupił sklep jeszcze w 1922, a także kamienicę w rynku pod numerem 1 należącą wcześniej do Adolfa Apta. Zaś w lutym 1923r. zmienił nazwę firmy, w której miał udziały z – „Warenhaus Hermann Tichauer, Nachfolger, Inh. A. Klimek in Lublintz” na „A. L. Klimek, Lubliniec”.
Parter kamienicy w rynku pod numerem 1 bracia wynajmowali. W latach 20-tych prowadził tam konfekcję Adolf Rzeźniczek.
Po prawej stronie kamienica Klimków z szyldem Adolf Rzeźniczek
Tymczasem sklep towarów łokciowych/bławantych/konfekcję – czyli taki w którym materiały i tkaniny odwijane były z beli i przycinane na wymiar wedle uznania klienta, pod numerem 8, prowadzony był pod szyldem A.L Klimek aż do 1937r.
Witryna sklepu A.L Klimek w Lublińcu – Rynek 8
Wnętrze sklepu A.L Klimek w Lublińcu – Rynek 8
kiedy to Augustyn Klimek przeniósł sklep na parter kamienicy pod numerem 1. Prowadzony przez Klimka sklep zmienił nazwę na Polski Dom i oprócz galanterii oferowano w nim przybory urzędnicze i wojskowe.
Reklama sklepu Klimka w nowej lokalizacji i z nową nazwą
Wiele wskazuje na to, że w 1926 roku Ludwik Klimek (brat Augusta) otworzył w Hajdukach Wielkich przy Placu Mickiewicza 1 filię sklepu lublinieckiego.
Jednak interes musiał nie wypalić, gdyż w 1927r. przeniósł się do Tarnowskich Gór, gdzie otwarł przy ulicy Krakowskiej 9 – Dom Towarowy A.L Klimek (pod tym samym szyldem jak w Lublińcu).
W połowie lat 30-tych sklep w Tarnowskich Górach zmienił nazwę na Wielki Skład Bławatny i firmowany był przez samego Ludwika Klimka.
Wróćmy jednak do Augustyna. W październiku 1924r. Augustyn Klimek został powołany do lublinieckiego Magistratu (funkcję członka pełnił do 1926r).
Około 1927r. Augustyn ożenił się z Władysławą z domu Kurzawa, zaś kilka lat później(7.02.1929) przyszła na świat ich jedyna córka – Felicja (Modrzyńska).
Jako działacz Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji w 1934r. został współprzewodniczącym koła w Lublińcu. Dwa lata później został zaprzysiężony na biegłego Izby Przemysłowo Handlowej w Katowicach w sprawach handlu towarami bławatnymi. Od 1937r. jest członkiem Rady Kasy Bezprocentowego Kredytu, a w 1938r. wybrano go do Zarządu Głównego Polskiego Związku Stowarzyszeń Kupieckich Województwa Śląskiego.