Adolf Rzeźniczek

Adolf Rzeźniczek urodził się 25 grudnia 1880r. najprawdopodobniej tak jak i jego starszy brat Maksymilian w Szopienicach (Katowice), w rodzinie górniczej Euzebiusza i Antoniny (z domu Konieczny).

Na chwilę obecną nie wiemy prawie nic o jego dzieciństwie i edukacji.

W 1909r. Maksymilian Rzeźniczek wraz z Franciszkiem Wilertem powołali do życia Bank Ludowy, polską instytucję kredytowo-oszczędnościową. Najprawdopodobniej za sprawą Maksymiliana – Adolf Rzeźniczek pojawia się w Lublińcu w 1912r. i zostaje przyjęty do Banku – jako urzędnik, zaś rok później zastąpił on na miejscu członka Zarządu Banku – Piotra Dryndę.

Wiele skazuje na to, że to wówczas – Adolf Rzeźniczek ożenił się z Florentyną z domu Koy. W maju 1913r. przyszło na świat ich jedyne dziecko – córka Wanda.

W czasie I wojny światowej  – Adolf został powołany do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni, w tym czasie jego miejsce w zarządzie Banku Ludowego – od stycznia 1915r. zajęła jego żona Florentyna, której powierzono zarząd nad Bankiem, aż do zakończenia wojny, co czyniła aż do 1917r. kiedy to wyłonił się nowy Zarząd, a Florentyna pełniła w nim do 1919r. funkcję podskarbiego, po czym złożyła rezygnację.


Sprawozdanie z działalności Banku Ludowego w Lublińcu za rok 1914,
sporządzone w 1915r.
u dołu skład zarządu – w tym już Florentyna Rzeźniczek

Po powrocie z wojny, Adolf Rzeźniczek najpierw 17 sierpnia 1919r. założył i był pierwszym prezesem mieszanego Chóru „Halka” w Lublińcu (w 1920r i 1923r. dyrygentem „Halki” – był jego młodszy brat – Józef Rzeźniczek). Chór działał do 11 grudnia 1926r.

Gdy 17 marca 1920r. z inicjatywy Maksymiliana Rzeźniczka powstaje gniazdo lublinieckiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – jego prezesem zostaje Adolf Rzeźniczek i najwyraźniej jest aktywnym członkiem Sokoła, gdyż jeszcze w 1927r. jest członkiem Komisji Rewizyjnej Towarzystwa. Najprawdopodobniej to bracia Rzeźniczkowie stoją także za próbą powołania Sokoła w Lublińcu już w 1905r. – niestety wówczas próby nieudanej.

W czasie przygotowań do Plebiscytu w 1921r.  Adolf został zastępcą doradcy Powiatowego Międzysojuszniczego Biura Plebiscytowego w Lublińcu. Wydaje się, że także od 1920r. ponownie był członkiem Zarządu Banku. Na chwilę obecną nie wiem od kiedy pełnił w Banku funkcję dyrektora, ale niewątpliwie w 1925 – taką funkcję już zajmował i trwał na niej, z przerwą na czas II wojny światowej aż do 1950r. kiedy to Bank został przekształcony Gminną Kasę Spółdzielczą.


Siedziba Banku Ludowego w Lublińcu przy małym ryneczku

W 1922r. Adolf Rzeźniczek wykupuje kamienicę, w której od 1923r. znajdowała się siedziba Banku Ludowego.


Kamienica Adolfa Rzeźniczka od strony Rynku

W tym też czasie dzierżawi parter kamienicy – także w Rynku pod numerem 1, gdzie prowadzi sklep konfekcyjny.


Po lewej witryna sklepu prowadzony przez Adolfa Rzeźniczka – Rynek 1

Niespodziewanie w maju 1922r. umiera żona Adolfa – Florentyna.

W 1924r. Adolf żeni się po raz drugi, tym razem z Wiktorią z domu Lubina z którą doczeka się syna – Henryka. Tego samego roku – Rzeźniczek został członkiem powołanego  w tym czasie Sto­warzyszenie Budowniczego „Spółdzielnia”.


Adolf Rzeźniczek

W 1925 – być może już i wcześniej w kamienicy w rynku pod nr 6 – Adolf Rzeźniczek prowadzi księgarnię, którą przenosi w 1927r. do budynku Rynek 8 – gdzie mieści się Hotel Europejski.

W 1926r. Rzeźniczek zakupił kamienicę przy Rynku pod numerem 8 (obecnie 10) i otwarł w nim na na piętrze Hotel Europejski. W 1937r. kamienicę odkupił od niego Bank Ludowy i na parter budynku przeniósł swoją siedzibę.


Hotel Europejski – własność Adolfa Rzeźniczka,

Siedziba Banku Ludowego, kierowanego przez Adolfa Rzeźniczka w Lublińcu,
na parterze kamienicy przy Rynku 8

Adolf Rzeźniczek od 1926r do 1939r. jest członkiem Rady Miasta. W 1926r. pełnił funkcję członka Komisji Rewizyjne, zaś w 1934 – zastępcy przewodniczącego (wówczas Stanisława Brelińskiego).

Nie znane są jego losy w czasie wojny. Być może wtedy przeprowadził się do Katowic (być może zrobił to wcześniej).

Po jej zakończeniu w 1945r. powierzono mu kierowanie Bankiem Ludowym, według wspomnień krewnych do Lublińca, do pracy, dojeżdżał z Katowic. Najprawdopodobniej udziela się wówczas w Związku Weteranów Powstań Śląskich powiatu Lublinieckiego, bo w 1948r. zostaje skarbnikiem tej organizacji (przewodniczy jej Opiełka).


Adolf Rzeźniczek – siedzi trzeci od prawej strony

Po przekształceniu Banku, którym kierował w 1950r. w Kasę Spółdzielczą – 70 letni już Adolf Rzeźniczek przechodzi na emeryturę. Umiera – w Katowicach  28 marca 1956r. i zostaje pochowany na cmentarzu przy ulicy Francuskiej.

Na podstawie:
Wspomnienia i materiały prywatne – Izabela Matusz
Lubliniec. Z dziejów miasta na Górnym Śląsku – Jan Fikus senior
Szkice Lublinieckie nr. 3
Sokół na Śląsku, 1927, R. 6, Nr. 2
Siedem Groszy, 1934, R. 3, nr 91
Journal Officiel de Haute-Silesie, 1921, nr 13
Śpiewak Śląski, 1923, R. 4, nr 4
Ogniwa, 1948, R. 3, Nr. 22/23
Materiały do dziejów ruchu śpiewaczego na Śląsku