Na rondzie w Piasku – znajduje się krzyż pamięci, poświęcony powstańcowi śląskiemu, który zginął w tym miejscu, a był nim Augustyn Czornik.
Rondo w Piasku – krzyż powstańczy, w tle kościółek ewangelicki
Augustyn Czornik urodził się 16 lipca 1900r. (najprawdopodobniej w Psarach). W sierpniu 1920r. przyłączył się do powstańców śląskich, którzy 23 sierpnia zajęli Lubszę, a następnie wraz z drugą kompanią pod dowództwem Pawła Kłosoka, w nocy z 23 na 24 sierpnia wziął udział w ataku na Piasek. W trakcie walk Augustyn Czornik zginął, zaś dwóch innych powstańców zostało rannych. Ciało Augustyna Czornika spoczęło pogrzebane na cmentarzu przy kościele św. Jakuba Starszego w Lubszy (na krzyżu znajdującym się na grobie – znajduje się data 20 sierpnia, nie wydaje się ona prawdopodobna, gdyż w tym czasie powstanie nie dotarło jeszcze na ten teren).
Grób Augustyna Czornika na cmentarzu w Lubszy
W okresie międzywojennym na ryneczku w Piasku miejscowa społeczność, według tradycji w miejscu śmierci Augustyna Czornika postawiła niewielkich rozmiarów marmurowy pomnik, upamiętniający tamte wydarzenia. W 1939 roku, tuż przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Piasku za radą Franciszka Ulfika, ówczesnego sołtysa Piasku, pomnik rozebrano i ukryto. Po wojnie przez wiele lat pomnik przechowywany był przez pana Kazimierza Obrembalskiego z Piasku, a następnie rodzinę Zyty i Leona Gorolów.
Krzyż/pomnik – poświęcony pamięci Augustyna Czornika w Piasku
W sierpniu 2013r. w Piasku na rondzie odbyło się ponowne odsłonięcie tego pomnika (odrestaurowanego). W uroczystości uczestniczyła rodzina powstańca, mieszkańcy oraz pan Bernard Szczech (znany regionalista).
Odsłonięcie pomnika w Piasku w 2013r.
Na podstawie:
Z walko o polskość Śląska 1919-1921, artykuł Bernarda Szczecha
https://lubliniec.naszemiasto.pl/ – artykuł pani Anety Kaczmarek, 2013r.