Kosaciec syberyjski

Kosaciec syberyjski największe stanowisko w Polsce południowej 170 tyś kwiotków, w ubiegłym roku było 220 tyś sztuk z powodu suszy jest coraz mniej. Z wzniesienia patrząc na stanowisko wygląda to tak jakby błękitne niebo lub jakby rozlana niebieska farba.


Przenikliwe promyki rozjaśniają i prześwietlają płatki

Przy zachodzie słońca kwiotki przybierają barwa ciemnoniebieską z bliska widać prześwietlone płatki. Można się napatrzeć wyszukując storczyki plamiste, firletki poszarpane i knieć błotna jastrzębiec kosmatek. Łany kosaćca przedzielone są kępami wierzb a najmniejsza mająca kilkanaście centymetrów trudno widoczna w pokrywie turzycowej i trzęślicowej.


W miejscu wigotnym pod lasym kwiotki sa większe osadzone na dłuższych łodygach

Przy plenerowej kawie spoglądając z pagórka podziwialiśmy z żoną i kuzynką Nelą to widokowe łanowe stanowisko gatunku wzbudzającego podziw znajdującego się w polskiej czerwonej księdze roślin zagrożonych wyginięciem podlegającego ochronie gatunkowej. Łatwo tam dojechać z Woźnik drogą do Sulowa 1km – rozlego się malowniczy widok na dzikie łąki, a wśród nich dominują, łany błękitnego kosaćca syberyjskiego.