Na zdjęciu nieco mniej znana fotografia, na której widzimy dzisiejszą ulicę Plebiscytową. Obiektyw aparatu skierowany jest w stronę centrum miasta. Na pierwszym planie budynek postawiony w latach 1911-1913 przez gminę ewangelicką, jako miejsce spotkań, ale były tu również mieszkania i okresowo biura.
15 czerwca 1914 roku, krótko przed wybuchem I wojny światowej, umieszczono w nim urząd kwatermistrzowski dla stacjonujących wtedy w Lublińcu III-ciego Batalionu 63-go (4-go Górnośląskiego) Pułku Piechoty oraz V-szwadronu 11-go Pułku Strzelców Konnych z Tarnowskich Gór.
Od 1922 roku w okazałym budynku gminy ewangelickiej znajdował się posterunek Żandarmerii Wojskowej, oraz Powiatowa Komenda Uzupełnień, tym razem już dla 74 Pułku Piechoty przybyłego do naszego miasta z Wielkopolski w czerwcu tego samego roku. Swoje pomieszczenia miała tutaj także komenda powiatowa Policji Województwa Śląskiego i Posterunek Miejski tej właśnie formacji, a jeszcze później w czasie II wojny światowej między innymi „Arbeitsamt”, czyli niemiecki Urząd Pracy.
Budynek Ewangelickiego Domu Parafialnego na planie miasta
Budynek spłonął w styczniu 1945 roku, podpalony przez „świętujących” wkroczenie do Lublińca Rosjan. Po wojnie niestety nie został odbudowany. Za to widoczne na fotografii budynki po prawej, stoją do dziś przy ulicy Karola Miarki. Wydaje mi się, że są to obecnie numery 12, 14, 16 i 18.
Za budynkiem Gminy Ewangelickiej dobrze widoczny jest hełm wieży kościoła św. Trójcy z 1850 roku i charakterystyczny płot, otaczający tereny należące do parafii, w tym niewidoczną na zdjęciu plebanię.
Plebania i kościół św. Trójcy
Natomiast na wprost, na końcu ulicy widać niezmiennie bardzo charakterystyczną kamienicę, moim zdaniem jeden z symboli naszego miasta. Kiedyś należała do Józefa Jeziorowskiego, w którym przy Victoriaplatz prowadził sklep kolonialny oraz skład damskich kapeluszy.
Victoriaplatz
W zeszłym roku kamienica przy Placu Kościuszki została pięknie odnowiona i mam nadzieję, że jeszcze przez wiele lat stanowić będzie ozdobę tej części Lublińca.
Plac Kościuszki 2023. Widok na ulicę J. Lompy.