Eugen Fuchs urodził się 6 lutego 1856r. w Koszęcinie w rodzinie kupieckiej Salomona i Jettel (Lamnitz) Fuchs.
Widokówka z Koszęcina z przełomu wieków XIX i XX,
tutaj urodził się Eugen Fuchs
Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie. Do 12 roku życia uczęszczał do żydowskiej szkoły podstawowej (prawdopodobnie w Lublińcu, właśnie wtedy w mieście działała samodzielna szkoła żydowska), a następnie do Königlische Friedrich Gymnasium we Wocławiu.
Gimnazjum we Wrocławiu do którego uczęszczał Fuchs
W latach 1874-1877 studiował prawo, zaś w 1883 obronił doktorat w Lipsku. Od 1896 do 1911 był członkiem zarządu Izby Adwokackiej w Berlinie, a od 1905 do 1933 członkiem Rady Izby Adwokackiej.
Eugen Fuchs
W 1906 roku Fuchs został powołany do Pruskiej Sądowej Komisji Edukacyjnej, w której był jedynym Żydem. Od 1915r. był redaktorem „Juristischen Wochenschrift”.
Gazeta prawnicza, w której Eugen Fuchs był redaktorem,
co potwierdza powyższa stopka
W 1893r. był współzałożycielem organizacji C.V (Central-Verein deutscher Staatsbürger jüdischen Glaubens – co można przetłumaczyć jako Centrowe Stowarzyszenie Niemieckich Obywatelii Wyznania Żydowskiego). W latach 1917-1919 pełnił funkcję jej prezesa.
Eugen Fuchs w 1919r.
Eugen Fuchs uważał, że jest możliwa symbioza tożsamości niemieckiej i żydowskiej. Twierdził nawet, że wśród Żydów niemieckich – elementy niemieckie przeważają nad żydowskimi i mają oni więcej wspólnego z Niemcami niż z Żydami. Według Fuchsa właściwą odpowiedzią na antysemityzm nie była ucieczka, ale większy patriotyzm, bardziej bezkompromisowe przekonania niemieckie i stłumienie wszystkiego, co wyróżniało Żydów. Dla zasymilowanych Żydów, takich jak Fuchs, antysemityzm był praktycznie uzasadniony w stosunku do wschodnioeuropejskich Żydów z ich żydowską lojalnością. Jego następca – Julius Brodnitz o Fuchsie powiedział, że jego postawa była uosobieniem miłości do niemieckiej ojczyzny a zarazem lojalności wobec judaizmu.
Eugen Fuchs zmarł 22 listopada 1923r. i został pochowany na cmentarzu żydowskim w Berlinie-Weißensee.
Grób Eugena Fuchsa, oraz jego żony Matyldy
Eugen Fuchs nie doczekał czasu, gdy historia zweryfikowała jego poglądy. A zweryfikowała je brutalnie. W 1942r. jego syn Franz Eugen Ludwig Fuchs został zamordowany przez obozie zagłady w Małym Trościeńcu (okolice Mińska), a rok później jego córkę Charlotte Henriettę Rosenberg (Fuchs) najpierw wywieziono do Mińska, a następnie do obozu zagłady w Terezinie, gdzie zginęła. W 1943r. zmarła (lub zginęła) w Berlinie jego żona Matylda.
Rodzina Fuchs – od lewej syn Franz, żona Matylda, córka Charlotte, oraz Eugen Fuchs
Stolperstein syna Eugena – Franza Fuchsa
Na podstawie:
Wikipedia
https://objekte.jmberlin.de
Fotopolska
https://cbj.jhi.pl/
https://www.geni.com/