Dzień Underdoga – 15 grudnia

Underdog to określenie stosowane do opisania człowieka niedocenianego, potencjalnie przegranego, skazanego na porażkę. Używane jest zarówno w sporcie jak i w odniesieniu do zwykłych ludzi. Dzień ten przypada 15 grudnia. Czy dwóch mieszkańców Lublińca, których przygodę opisała jedna z gazet można określić tym mianem? Oceńcie Państwo sami.
Niemieckojęzyczna gazeta wydawana w Opawie – „Troppauer Zeitung” w 1888 roku napisała o dwóch mieszkańców miasta, którzy od 15 lat kupowali ten sam numer losu w jednej z loterii. Wygrana jednak nie nadchodziła: „panowie mieli tego dość i w ramach zemsty postanowili oddać los i kupić inny szczęśliwy numer. Pomyślane, zrobione! Ojciec jednego z dwóch nieszczęśników kupił pechowy los, a ten drugi kupił inny numer”. Następnie w napięciu czekano na losowanie: „dwaj pechowcy byli sztywni z przerażenia, gdy ich kupon loteryjny, grany przez 15 lat, a teraz oddany, trafił pierwszą główną nagrodę – to wystarczyło, aby wyrwać sobie włosy z głowy. Tusz drukarski nie jest wystarczająco czarny, aby wyrazić uczucia tych dwóch zrozpaczonych. To prawda: «Z mocami fortuny nie można zawrzeć wiecznego przymierza!»”. Artykuł opatrzono tytułem: „To się nazywa pech!”, nie podano jednak, co z wygraną zrobił ojciec jednego z nieszczęśników.
Loterie w krajach niemieckich cieszyły się bardzo dużą popularnością. W 1771 roku funkcjonowało tam już 26 gier lotto. Równolegle z loterią liczbową (lotto) istniały też loterie klasyczne, w których rozprowadzano numerowane bilety, które brały udział w losowaniu. Bilety te były podzielone na klasy cenowe, a wielkość wygranej była z góry ustalona. To prawdopodobnie los takiej loterii kupowali przez 15 lat wspomniani mieszkańcy Lublińca. W Prusach wprowadzono także loterię pośrednią pomiędzy loterią klasyczną a liczbową.
Ilustracją tej historii jest obraz austriackiego malarza Augusta Mansfelda ze zbiorów Muzeum Wiedeńskiego, namalowany w 1873 roku, a przedstawiający kolekturę lotto.
Na podstawie: Sebastian Ziółek, Lublinitz. Miasto i mieszkańcy w latach 1807-1921, w: Lubliniec 750 lat historii miasta i mieszkańców, Lubliniec 2022