Antoni Andrzejak urodził się 6 czerwca 1900r. w Ludwinowie (pow. jarocińskim) w rodzinie Ignacego i Franciszki z domu Gogołkiewicz. Od 1907 do 1915r. uczęszczał do III klasowej, 5 oddziałowej szkoły powszechnej w Ludwinowie.
Szkoła w Ludwinowie do której uczęszczał Antoni Andrzejak
Następnie aż do powołania do służby wojskowej (być może w 1917r) w armii niemieckiej najprawdopodobniej pracował z ojcem przy zakładaniu wodociągów. Od 9 września do 9 grudnia 1918r. służył w III Kompani Rezerwowego Pułku Piechoty nr 99 stacjonującym w Pfalzburgu (okolice Zabern – dzisiaj to Saverne w Alzacji).
Patrol żołnierzy 99 pułku w Zabern
Najprawdopodobniej wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim. Pewne jest, za to, że od kwietnia 1919r. do 15 września 1921r. był żołnierzem 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich, przemianowanym na 57 Wielkopolski p.p. Wziął udział w wojnie z bolszewikami. W bitwie pod Bobrujskiem został ranny w głowę i nogę (po krótkim pobycie w szpitalu wrócił do jednostki). Za udział w walkach z Rosjanami został odznaczony Medalem za Wojnę 1918-1921.
Żołnierze 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich pod Bobrujskiem
20. października 1921r. został przydzielony do 3 kompanii 75 pułku piechoty (od lutego 1922 – starszy szeregowiec), z którym w czerwcu 1922r. wkroczył do Królewskiej Huty. 15 listopada 1922r. przeniesiony do rezerwy – wrócił do rodzinnego Ludwinowa. Początkowo chciał wiązać swoją przyszłość z Policją Państwową, jednak po przykrych doświadczeniach postanowił zostać Strażnikiem Celnym.
Antoni Andrzejak – strażnik celny,
pierwszy po prawej
Zimą 1923/24 przeszedł VI Kurs Straży Celnej w Rybniku (który ukończył z wynikiem dobrym). Otrzymał nr identyfikacyjny – 1153 i skierowano go na okres próbny do Placówki SC Skrbeńsko (podlegającej pod Komisariat Moszczenica).
Strażnik celny – Antoni Andrzejak (nr. 1153)
W maju 1925 ożenił się z Wiktorią z domu Babisz (państwo Andrzejak będą mieli 3 synów: Edwarda, Józefa i Mariana) i został przeniesiony do Placówki SC w Pustej Kuźnicy. W tym też roku odbył w Piekarach Wielkich ćwiczenia wojskowe w 75 pułku piechoty, po których uzyskał stopień kaprala WP.
Świadectwo ukończenia kursu Nauki Obywatelskiej,
w którym Andrzejak uczestniczył korespondencyjnie w latach 1932/1933
zdjęcie poglądowe
Antoni Andrzejak – siedzi po prawej stronie,
wraz z innymi Strażnikami Granicznymi,
przed budynkiem Straży Granicznej w Kokotku
Antoni Andrzejak – stoi w pierwszym rzędzie, drugi od prawej strony
zdjęcie wykonano najprawdopodobniej przed budynkiem Komory Celnej w Strzybnicy
We wrześniu 1939r. cofając się na przedmoście rumuńskie Andrzejak dostał się do niewoli niemieckiej, a następnie do obozu jenieckiego. Tam dzięki życzliwości niemieckiego oficera, z którym w czasie I wojny św. służył w wojsku niemieckim otrzymał dwie przepustki in blanco, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do Skrbeńska (pod Wodzisławiem Śląskim), gdzie przebywała rodzina, a następnie wyjechał na roboty do Niemiec, bowiem dowiedział się jeszcze w obozie, że jest na liście Polaków przeznaczonych przez hitlerowców do likwidacji.
Najprawdopodobniej z robót wrócił pod koniec 1944 i udało mu się zatrudnić w kopalni węgla w Karwinie. Po zakończonej wojnie otrzymał pracę w Urzędzie Celnym (jednak został po kilku latach zwolnionym najprawdopodobniej przyczyną zwolnienia była jego służba w Straży Granicznej w II RP) . Do swojej śmierci pracował w Rybnickim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego.
Antoni Andrzejak zmarł na raka wątroby – 4 listopada 1954r. i został pochowany na cmentarzu Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach.
Grób rodziny Andrzejaków w Gołkowicach
Archiwum rodzinne – Damian Andrzejak
Biogram – Antoni Andrzejak
Archiwum SG w Szczecinie