10 sierpnia 1929r. przez powiat lubliniecki przejechali kolaże biorący udział w II Biegu Dookoła Polski(Tour de Pologne). Był to VI etap, którego trasa prowadziła z Częstochowy do Katowic. Trasę tą o długości 114 km wytyczono następująco z: Częstochowy przez Herby, Lubliniec, Piaski, Tarnowskie Góry, Szarlej, Wełnowiec do Katowic gdzie ulicą Zamkową kolarze jechali przez dwór Marii na metę wyznaczoną na boisku Policyjnego Klubu Sportowego.
W Rajdzie tym po raz pierwszy – brali udział śląscy kolaże: Antoni Wlokas z Żor, Wilhelm Kempny z Żor i Ewald Rurański z Królewskiej Huty.
Nasz powiat nie zapisał się w pamięci startujących kolarzy śląskich zbyt dobrze. Otóż już po starcie (godz. 15.13) odjechali oni w ucieczce wraz z Józefem Stefańskim (liderem wyścigu), oraz Stanisławem Kłosowiczem. Rurański i Wlokas byli przekonani że dobrze znają teren i to oni prowadzili ucieczkę – niestety, gdy przejeżdżali przez powiat lubliniecki na jednym ze skrzyżowań cała czwórka z przewagą ok. 3 minut nad pozostałymi została źle pokierowana. Wkrótce szosa się skończyła i kolarze wjechali na polną drogę. Wiadomym się stało, że się pogubili.
Widząc nadchodzące osoby Stefański spytał o drogę słowami „Czy tędy prowadzi trasa wyścigu?”
Chłopi stali i się patrzyli nic nie odpowiadając.
Rurański szybko zrozumiał, o co chodzi i zapytał „Hopy kaj my som”, poczym uzyskując odpowiedź na „kaj” zorientował się w błędnym położeniu uciekinierów:)
Zdarzenie to przekreśliło szanse na wygranie etapu w Katowicach przez Ślązaków. Mimo problemów – i nadrobienia prawie 6km – Antoni Wlokas – dojechał do Katowic na miejscu 17.
Zwycięzcą etapu został Jerzy Lipiński z AKS Warszawa, który etap pokonał z czasem 3:11,8s.
Po dojeździe do Katowic z wyścigu wycofał się Wilhelm Kempny z Żor, zaś w następnym etapie z Katowic do Krakowa – Antoni Wlokas.
Opracowane na podstawie:
Polska Zachodnia – sierpień 1929
https://kolarstwoslask.pl/tour-de-pologne-1929/
Wikipedia
Zdjęcia:
https://kolarstwoslask.pl/tour-de-pologne-1929/