W 1839 roku za sprawą Louisa Daguerre’a i wcześniejszych odkryć jego współpracownika Josepha Niépce’a rozpoczęła się historia fotografii użytkowej. Obchodzony 19 sierpnia Światowy Dzień Fotografii jest okazją do przedstawienia początków sztuki fotograficznej w Lublińcu.
Komercyjna fotografia – dagerotypia narodziła się w 1839 roku, natomiast pierwsza informacja o wykonywaniu takich usług w Lublińcu pochodzi z lipca 1847 roku. Dagerotypy indywidualne oraz zdjęcia grup wykonywał wtedy w budynku „Strzelnicy” Florenz Gresser z Hamburga. W 1851 roku w gospodzie należącej do Josefa Mellera zatrzymał się malarz B. Pniower, który polecał usługi swojego dagerotypu. Z kolei w 1862 roku „realistyczne, ostre i przy każdej pogodzie” zdjęcia wykonywał fotograf G. J. Ringert z Berlina, który informował w ogłoszeniach że jego pobyt w Lublińcu nie potrwa długo, a atelier umiejscowił w budynku „Villa Nova”.
W 1862 roku zdjęcia wykonywał również Jan Gaida, który od 1852 roku gdy zamieszkał w Lublińcu, oferował swoje usługi w ogłoszeniach jako malarz. Później zajął się fotografowaniem, co było powszechnym zjawiskiem wśród malarzy portretów, którym fotografia stopniowo odbierała pracę. W anonsach informował, że oprócz zdjęć na tradycyjnym papierze wykonuje również panotypy na płótnie woskowym oraz witrotypy na szkle. Te techniki fotograficzne to najstarsze sposoby utrwalania obrazów. W latach 60. XIX wieku do Lublińca i Koszęcina wielokrotnie przyjeżdżali (prawdopodobnie z Nysy) wykonywać zdjęcia fotografowie Herzog & Hancke. W 1875 roku do Lublińca przyjechał fotograf G. Koczyk z Kluczborka, a w 1888 roku Schteiner z Wrocławia. Wszystkie te atelier miały charakter czasowy.
Pierwszy stały zakład fotograficzny otworzył w Lublińcu w 1896 roku Johannes Kyris, o czym powiadomił w lokalnej prasie. Prowadził go razem z introligatornią, zakładem oprawy obrazów oraz księgarnią. Wydawane pocztówki ze zdjęciami z Lublińca i okolicy podpisane nazwiskiem Kyris pojawiają się również pod koniec XIX wieku. Zdjęcia wykonywał w pracowni przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza (dawnej Rosenbergerstrasse). W ogłoszeniach proponował zdjęcia: portretowe, pejzażowe, budynków, dzieci, wewnątrz kościołów i sal oraz … fotografie zwłok. Rodzina Kyris prowadziła swój zakład fotograficzny w Lublińcu także w latach 1922-1939, informując w ogłoszeniach że rok założenia firmy to 1896.
Zakład fotograficzny w 1913 roku, pod nazwą „Foto-Atelier Germania”, otworzył w Lublińcu Franz Krauss (prowadził również pracownię fotograficzną w Świętochłowicach). W ogłoszeniach informował, że ukończył szkołę fotografowania. Jego pracowania mieściła się przy tzw. małym rynku. W mieście funkcjonowały też z czasem inne, nowe zakłady fotograficzne.
Prezentowane dwie fotografie pochodzą z Atelier Johannes Kyris i Atelier Germania.