Wczytywanie teraz
×

Porządkujemy cmentarz żydowski w Lublińcu – trzecia wizyta

7 kwietnia po raz trzeci zebraliśmy się, by uprzątnąć cmentarz żydowski w Lublińcu i po dzisiejszym dniu – możemy powiedzieć, że główne prace porządkowe zakończyliśmy. W pracach wzięli udział: Sławek Pastuszka, Piotr Serafin, Michał Seget, Sebastian Ziółek, Jerzy Orszulak wraz z Olkiem Orszulakiem, Kajetan Zbączyniak, Bartek Zbączyniak, Mariusz Żymierski, a także Markowi Kosendiakowi – który przyjechał nas wesprzeć w pracach  z Wrocławia.

Powstała alejka,

dokończyliśmy układanie kamieni w lapidarium,

wypełniliśmy dwa gabiony – odłamkami macew i rozebraliśmy do końca – zlepiszcze macew,

a także poskładaliśmy te macew i nagrobków, które poskładać się dało.



Oczywiście zagrabiliśmy znów liście, wysprzątaliśmy teren wokół grobów.


I jesteśmy szczęśliwi bo wreszcie cmentarz ten cieszy oczy – na ile tak zniszczony i rozkradziony cmentarz może cieszyć. Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy włączyli się w pomoc temu przedsięwzięciu oraz panu wiceburmistrzowi Gabrielowi Podbiołowi – za wsparcie – zarówno w sprzęcie, jak i zakupie gabionów oraz kleju – tego jeszcze tym razem nie użyliśmy, ale podczas kolejnego spotkania zamierzamy skleić te macewy i ich elementy – które się da.