Miednoje

Policjanci zamordowani przez Sowietów w kwietniu 1940r., których groby znajdują się na cmentarzu w Miednoje:

Karol Balwierz urodził się 22 stycznia 1898 w Brzozowicach Kamień(obecnie część Piekar Śląskich) w rodzinie Franciszka i Elżbiety (z domu Nowara). W policji od 1915. W Policji Województwa Śląskiego od 18 czerwca 1922 (Starszy Przodownik). Od W latach 1925-1928 komendant posterunku Piekary Wielkie  – komisariat Szarlej. Następnie służył w Hajdukach Wielkich. Od 1933r. do 1939r. komendant posterunku Policji Województwa Śląskiego w Kochcicach – komisariat Lubliniec. Od 11 sierpnia w komisariacie Łagiewniki Wielkie.

 

Gustaw Baranek urodził się 1 września 1913r. w Błędowicach Dolnych (obecnie Hawierzowa w Czechach)  w rodzinie Józefa i Teresy (z domu Szczerba). Od 1 października 1935r. do 18 września 1938r. służył w armii czechosłowackiej. Do Policji Województwa Śląskiego przyjęty 3 listopada 1938r. (Posterunkowy). Pełnił służbę na Posterunku w Kaletach – komisariat Lubliniec.

 

Stanisław Brol – urodził się 26 września 1894r. w Babienicach w rodzinie Ludwika i Marii (z domu Opiełka). Uczestnik Powstań Śląskich. Od 24 czerwca 1922r. w Policji Województwa Śląskiego (Starszy Posterunkowy). Do 1928r. służył na posterunku Kalety – komisariat Lubliniec. Następnie do 1933r. Lublińcu. Od 1933 do 1934 w Herbach Śląskich. Od 1934 do 1937r. w Kochcicach. Do wybuchu II wojny światowej – na posterunku Piotrowice (powiat pszczyński).

 

 

 Na łamach kroniki parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) czytamy, że autorem płaskorzeźby Matki Boskiej Katyńskiej i pamiątkowej tablicy jest Józef Tkocz – nieżyjący już mąż Krystyny z domu Kloze, której ojciec – lubliniecki policjant zginął w Katyniu. Tablica została uroczyście poświęcona w dniu 1. września 1994 r. przez ks. proboszcza Antoniego Zająca w asyście lublinieckich policjantów. W rok później, dnia 1 września 1995 r. po uroczystej mszy św. koncelebrowanej, której przewodził ks. bp Jan Wieczorek – ordynariusz diecezji gliwickiej, ks. prałat Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodziny Katyńskiej i ks. prob Antoniego Zająca poświęcono prochy z cmentarza Katyńskiego zawarte w łusce pocisku artyleryjskiego. Autorem artystycznego wykonania łuski był również Józef Tkocz – były chórzysta pierwszego Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK, mieszkaniec parafii Steblów. W uroczystości brali również księża dekanatu lublinieckiego, Józef Widuch – ówczesny Burmistrz Lublińca, Józef Kazik – przew. Rady Miejskiej, kompania honorowa Jednostki Komandosów, przedstawiciele Policji, członkowie rodzin pomordowanych i mieszkańcy miasta. Od tamtej pory rokrocznie odprawiana jest w dniu 1 września uroczysta msza św. w intencji pomordowanych policjantów ziemi lublinieckiej, w asyście pocztu sztandarowego Koła Rodziny Katyńskiej z Katowic.