Wczytywanie teraz
×

„Marzenioki” Halki – 1966r.

W połowie marca 1966r. z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego – Zespół Pieśni i Tańca Halka rozpoczął nagrywanie audycji telewizyjnej zatytułowanej „Marzenioki”. Audycja powstawała pod kierownictwem pani Krystyny Broll-Jareckiej, a za jej producentem była regionalna Telewizja Katowice. Fragmenty widowiska powstawały w Kokotku i Pustej Kuźnicy nad Małą Panwią. Wykorzystano stare ludowe pieśni i obrzędy śląskie „Zaślubiny Marzenioka z Marzanną”, oraz „Goiczek śląski”.

Najpierw 1 kwietnia odbyła się w Polskim Radio audycja „Lublinieckie dziś i jutro” w której Józef Sabok (ówczesny I sekretarz KP PZPR) opowiedział o przygotowaniach do obchodów Tysiąclecia w Lublińcu, a 10 kwietnia 1966r. o godzinie 14.00 w Telewizji Polskiej (wówczas był tylko jeden kanał) było można zobaczyć 30 minutową audycję zatytułowaną „Marzenioki” z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”, w którym wykorzystano także materiał kręcony w terenie.

Program Telewizji Polskiej – 10 kwietnia 1966r. był to pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych

Niestety po latach okazało się, że taśmy filmowej z tego widowiska w archiwum TVP 3 – nie ma. Pozostały tylko zdjęcia, za które dziękuję panu Andrzejowi Musiołowi.